Rozbudowa katowickiego sytemu rowerów miejskich

Choć system „City by bike” gotowy do działania był już 1 kwietnia, to nieoczekiwany obrót wydarzeń w związku z globalną epidemią COVID-19 opóźnił sezon transportu rowerowego o ponad miesiąc. W efekcie z rowerów miejskich możemy korzystać od 6 maja. Teraz zgodnie z zapowiedzią sieć wypożyczalni powiększa się o siedem kolejnych lokalizacji.

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego uruchomiło w ostatnich dniach nową stację obok swojego budynku przy ul. Leopolda w Bogucicach. Do tego dołączają teraz kolejne realizacje.

– Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, której istotną częścią jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, która w Katowicach cały czas rośnie i jest największa w całym województwie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z jeszcze większej ilości rowerów miejskich i stacji, a docelowo w Katowicach w kolejnych latach będzie działało łącznie aż 150 stacji. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną oraz niezależnym od Miasta opóźnieniem w uruchomieniu systemu „City by bike” planujemy, że system w tym roku będzie funkcjonował do końca listopada przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemicznym. Realizujemy także zaplanowaną na czerwiec rozbudowę o 5 stacji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego orazdodatkowe montujemy przy nowych basenach –  mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Pięć nowych wypożyczalni zostaje ulokowane w czterech dzielnicach: w Śródmieściu na pl. Rostka, przy ul. Pułaskiego (os. Paderewskiego), dwie z nich na Dębie: przy skrzyżowaniu ul. Ściegiennego z Chorzowską oraz u zbiegu ul. Ściegiennego z Krzyżową, piąta w Bogucicach obok biblioteki przy ul. Wajdy. Kolejne poszerzenie sieci wypożyczalni związane jest z otwarciem basenów na Brynowie i w Szopienicach-Burowcu. Stacje są dzisiaj (25 czerwca) montowane i od razu uruchamiane, a najpóźniej jutro rano pojawią się na nich także nowe rowery.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta. To zasługa przede wszystkim mieszkańców, wśród których ten środek lokomocji od razu stał się bardzo popularny, a liczba wypożyczeń systematycznie wzrasta. W 2015 roku testowo uruchomiono trzy stacje, w ubiegłym roku było ich już 75, a w bieżącym plan minimum zakłada powiększenie systemu do 84 stacji, z czego 83 już dzisiaj działa. Do uruchomienia zaplanowana jest jeszcze stacja przy Centrum Przesiadkowym Sądowa. – Ewentualna dodatkowa rozbudowa systemu o kolejne stacje jest uzależniona od sytuacji finansowej miasta, która w tym roku z uwagi na epidemię jest trudna. Konieczne jest ograniczenie wydatków bieżących, dlatego w zakresie ewentualnej rozbudowy decyzje jeszcze nie zostały podjęte – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W bieżącym sezonie wraz ze zwiększeniem ilości stacji wzrasta także ilość rowerów do 666. Do dyspozycji mieszkańców ponownie są rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku do 100 kg lub czworga małych dzieci.

W trosce o zdrowie użytkowników operator systemu dezynfekuje minimum dwa razy dziennie zarówno rowery, jak i terminale wypożyczalni. – Ponadto rekomendujemy, by użytkownicy przed odjazdem także samodzielnie przetarli osobistym żelem do dezynfekcji uchwyty kierownicy lub korzystali z rękawiczek. Przypominamy również, że rower można wypożyczyć za pomocą aplikacji na swoim smartfonie – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.