Chór, który nigdy się nie spotkał, już śpiewa

60 ludzi z całej Polski nigdy się nie spotkało, ale jako Katowicki Chór Wirtualny razem zaśpiewało pieśń „Już zachodzi czerwone słoneczko” z czasów Powstań Śląskich. Pomogła współczesna technika – każdy nagrywał w domu, a Katowice Miasto Ogrodów zmontowało je w całość. Można go już posłuchać 

Katowicki Chór Wirtualny narodził się na początku pandemii. Pod koniec kwietnia instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów zaprosiła wszystkich chętnych (zarówno śpiewających, jak i bez doświadczenia) do udziału w wirtualnych zajęciach śpiewu chóralnego. W interenciepojawiły się filmy z lekcjami śpiewu, a następnie ćwiczenia pierwszej piosenki – „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Wystarczyło wybrać swój głos (wysoki, średni lub niski), nagrać swoje wykonanie np. na dyktafon w telefonie komórkowym i wysłać do organizatorów. 

Odzew był znakomity. 60 osób nadesłało niemal 70 nagrań (niektórzy próbowali swoich sił w kilku głosach). Najmłodszy chórzysta miał 10 lat. Najstarszy – 80! Swoje nagrania przesyłali ludzie z wielu miejsc w Polsce, w tym całe śpiewające rodziny. 

Efekt końcowy Miasto Ogrodów zaprezentowało kilka dni temu. Zmontowane nagranie brzmi, jakby 60 śpiewaków rzeczywiście stało obok siebie na scenie. Nagranie uzupełnia animacja złożona ze zdjęć wszystkich chórzystów, którzy chcieli się nimi podzielić. Można je obejrzeć m.in. na portalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=QAC8XAFqno4

Jednak nie czekając na pierwsze rezultaty, Katowicki Chór Wirtualny śpiewał dalej. Wirtualni chórzyści przesłali już nagrania dwóch kolejnych pieśni: „Czemu płaczesz ty, powstańcze” i „Kazje mi się podzioł”. Tylko w wykonaniu tej pierwszej wzięło udział 46 osób (w wieku od 8 do 70 lat, w tym nawet z niemieckiej Kolonii i Belgii).  

Do Katowickiego Chóru Wirtualnego wciąż można dołączyć. Do końca czerwca Miasto Ogrodów czeka na nagrania czwartej pieśni – „Trąbią, trąbią, w bębny biją”. Pieśń rozłożona jest aż na cztery głosy, dlatego im więcej zgłoszeń, tym lepiej. Filmy, na podstawie których można nauczyć się pieśni, są opublikowane na stronie miasto-ogrodow.eu i profilu YouTube Miasta Ogrodów. 

Partnerem Katowickiego Chóru Wirtualnego jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.


Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.

-