W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Tychach będą ograniczone do niezbędnego minimum. Na ulicach pojawią się polskie flagi, tradycyjnie odbędzie się także msza za ojczyznę, ale organizatorzy zapraszają mieszkańców do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, a nie osobistego uczestnictwa. Po południu koncert on-line „Perły Muzyki Polskiej”.

Msza za ojczyznę rozpocznie się o godz. 12.00 w parafii Marii Magdaleny w Tychach. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć https://www.youtube.com/channel/UCKegxi1xWYsPs0oxs6_ChZQ/videos . 

O godzinie 18.15 zaplanowano transmisję na żywo koncertu „Perły muzyki polskiej” w wykonaniu SIDOR x S-AGE. To projekt muzyków – Marcina Sidora i Kamila Pawłowskiego, na co dzień związanych z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Będzie można usłyszeć m.in. : Mazurek op 33 nr 2 – Fryderyka Chopina, Kujawiak a- moll – Henryka Wieniawskiego, Poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” – Michała Kleofasa Ogińskiego, Oberek – Grażyny Bacewiecz, Mazur – Emila Młynarskiego,  Melodia – Ignacego Jana Paderewskiego czy Polonez z filmu „Pan Tadeusz” – Wojciecha Kilara.  

Transmisję koncertu muzyki polskiej (w ramach Spotkań Karolińskich) z auli Jana Pawła II przy Ośrodku Christoforos będzie można obejrzeć: https://www.youtube.com/channel/UCKc3g6wM6X19MphP7eGNGpA .

Z okazji Święta 3 Maja Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach proponuje dzieciom „Pakiet Małego Patrioty”. 

– Na stronie internetowej i Facebooku biblioteki zamieszczone zostaną pomysły na kreatywne zabawy plastyczne o tematyce patriotycznej oraz łamigłówki i krzyżówki (do pobrania) nawiązujące do tego tematu. W związku ze Świętem na Facebooku pojawi się także kolejna odsłona akcji Na WSZYSTKO jest… KSIĄŻKA – mówi Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.  

Teatr Mały w Tychach od 2 maja na kanale soundcloud.com udostępniać będzie codziennie kolejny rozdział powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Ogniem i mieczem” w interpretacji aktorów związanych z lokalną sceną: Anny Buczkowskiej i Pawła Drzewieckiego. 

– Sięgnięcie po klasykę polskiej powieści historycznej, pisanej przez noblistę, jak sam się wyraził „dla pokrzepienia serc”, być może dziś, w czasie gdy nasze życiowe aktywności wyhamowują, pozwoli wsłuchać się w mistrzowską prozę z większą niż kiedykolwiek uwagą, a kolejne spotkanie ze Skrzetuskim, Heleną, Bohunem, Zagłobą i Podbipiętą umilą widzom czas oczekiwania na powrót do tradycyjnej teatralnej aktywności– mówi Paweł Drzewiecki – dyrektor Teatru Małego w Tychach.

Oprócz koncertu online, Miejskie Centrum Kultury w Tychach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wraz z najmłodszymi tyszanami przygotowało 3 filmiki patriotyczne związane z tematyką majowych uroczystości. Publikowane będą na FB Miejskiego Centrum Kultury. 

– Oprócz tego, Kluby działające w ramach Miejskiego Centrum Kultury przygotowały tutoriale dla dzieci – propozycje samodzielnego wykorzystania patriotycznych akcentów: flag – w ramach cyklu „Majsterkowicz” w Klubie Urbanowice, wiatraków i ozdób okiennych w barwach narodowych w ramach cyklu: zajęcia plastyczne on line w Klubie Wilkowyje – mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. 

Młodzieżowy Dom Kultury im. Artystów Rodu Kossaków zralizował materiał instruktażowy zachęcający do wykonania własnoręcznie flag.

Sebastian Pypłacz
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.