Rząd zamyka szkoły i instytucje kultury

– Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, a takimi są placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

– To jest działanie prewencyjne. Nie ma zagrożenia dla dzieci w szkołach obecnie. Staramy się wyprzedzić ewentualne pasy transmisyjne dla koronawirusa – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Podjąłem decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych do 25 marca na uczelniach wyższych. Nie oznacza to zamknięcie uczelni i nadal powinna funkcjonować administracja. Władze powinny zapewnić możliwość odbywania zajęć online – powiedział minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania teatru, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych – powiedział Piotr Gliński, minister kultury.

– Należy zachować zdrowy rozsądek. Spacer z dzieckiem jest wręcz wskazany. Podstawowa zasada przy takiej zbiorowej kwarantannie jest taka, żeby nie przebywać w dużych skupiskach ludzkich. Spacer tak, ale używanie komunikacji miejskiej już nie jest wskazane – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Apeluje o wyrozumiałość pracodawców. Wszyscy pracodawcy, którzy mogą, to proszę o zastosowanie odpowiedniego trybu pracy dla pracowników. Zdaję sobie sprawę, że nie wszędzie można sobie na to pozwolić, ale tam gdzie można proszę o pracę zdalną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Cieszę się, że większość ludzi zdaje sobie sprawę, w jakim położeniu się znajdujemy. Jesteśmy w położeniu trudnym, ale patrząc na sytuację we Włoszech, może być gorzej. Dlatego podejmujemy decyzję wcześniej od innych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Sebastian Pypłacz
Sebastian Pypłaczhttp://sebastianpyplacz.pl
Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.

-